Jak naučit děti hodiny?
Taky jste narazili na problém s hodinami? A když už se dítko hodiny konečně naučilo a vy se radujete, že to máte za sebou, a …. najednou zjistíte, že pokud hodiny neprocvičujete, děti je hodně rychle zapomenou. Nebojte, nejste v tom sami. My přiznáváme, že s hodinami také bojujeme, a proto jsme pro vás připravili pár tipů, co nám pomohlo.
Najdete tu 10 kroků, které Vám pomůžou naučit děti hodiny a také je následně dobře procvičit.
Má dítě potíže naučit se hodiny?
Dělá dítěti potíže naučit se hodiny? Pak může mít obtíže v jedné či více následujících oblastech: v plošné orientaci, v pravolevé orientaci, ve zkřížené lateralitě (např. vedoucí pravá ruka a levé oko a naopak), v chápání časových pojmů (za deset minut… / …a deset minut; čtvrt, půl, tři čtvrtě, celá), v převádění digitálních údajů času do analogových.
Postup při nácviku:
1) Nejdříve vysvětlíme dítěti rozdíl mezi malou a velkou ručičkou. Je důležité také ho upozornit na rozdíl v jejich funkci.
Malá ručička ukazuje hodiny, velká minuty. Můžeme jim to přiblížit i vtipem: “Víte, proč je malá ručička tlustší? Protože má méně pohybu 😊“
2) Procvičíme s dítětem určování celých hodin a zdůrazníme mu, že hodina má 60 minut.
3) Naučíme dítě polohy čtvrt, půl, tři čtvrtě, celá. Je vhodné ukazovat nejdříve na dlani a propojit s říkankou:
Čtvrt, půl, tři čtvrtě, celá,
Povězte, hodinky, kolik to dělá?
Dítě si na dlani spolu s recitací básničky ukazuje polohu velké ručičky na jednotlivých pozicích a po té ukazováčkem objede 4x do rytmu dlaň ve směru hodinových ručiček. Tuto etapu nácviku je nutné opakovat až do úplného zvládnutí zejména u leváků, dětí se zkříženou lateralitou a potížemi v pravolevé orientaci.
4) Po zvládnutí tohoto kroku procvičíme na hodinách umístění velké ručičky na pozici „půl“ a následně „čtvrt a tři čtvrtě“.
Nezapomínejte dítěti mírně posunovat i malou ručičku.
5) Propojíme pojmy čtvrt, půl, tři čtvrtě, celá propojit s příslušným počtem minut.Celá = 60 minut, půl = 30 minut, čtvrt = 15 minut, tři čtvrtě = 45 minut.6) Dalším krokem je nácvik nočního času. (13 – 24 hodin)
7) Rozdělení hodiny po pěti minutách.
Např. jedna hodina pět, deset, patnáct – padesát pět minut…
8) Pro leváky a děti se sníženou plošnou orientací je náročné rozlišování polohy velké ručičky na pozicích např. pět hodin a deset minut / za deset minut pět hodin, proto je nutné věnovat tomuto kroku náležitou pozornost a konkrétní časové údaje měnit.
9) Jedním z posledních kroků je převádění analogového času na digitální a naopak.
10) Je nutné procvičit i jeden konkrétní údaj ve všech možných vyjádřeních.
Např. 8:20 = za deset minut půl deváté
= čtvrt na devět a pět minut
= za čtyřicet minut devět hodin – pouze pro potřeby uvědomění
23:43 = za dvě minuty tři čtvrtě na dvanáct
= za sedmnáct minut dvacet čtyři hodin / půlnoc
= půl jedenácté v noci a třináct minut
A abyste si s dětmi mohli hodiny i procvičit, připravili jsme pro Vás pracovní list. Snad potěší:-)Stáhnout si ho můžete zde.Hodiny si samozřejmě můžete procvičit i s našimi hrami.Papírové hodiny (69 Kč)Papírové hodiny z tvrdého kartonu odolají dětským ručičkám.Puzzle - hodiny (269 Kč)2 desky plné puzzlíků, které pomohou s učením hodin. Cílem je najít dílek s ciferníkem, který odpovídá digitálnímu vyjádření.
Správný čas - Hra školou (249 Kč)Děti si osvojí zábavnou formou hodiny tím, že přiřazují kartičky s ciferníkem hodin správnému času.Barevné naučné hodiny (249 Kč)Barevné hodiny naučí vaše dítě nenásilně přiřazovat počet prvků k číslicím a určit polohu číslic v hodinách - tím i čas. A je to, vaše znají hodiny. :-)